Projekt Erasmus+ zavítal do Olomouce!
Partneři zapojení do projektu Back in time with an old photo navštívili Olomouc, aby na vlastní oči a kůži poznali kulturu a historii České republiky!
Naše škola hostila v termínu 12.–17. března 2023 už páté setkání projektu podpořeného z programu Erasmus+ , kterého se krom žáků a pedagogů ZŠ Gorkého zúčastnili také zástupci vzdělávacích institucí z Polska, Litvy, Itálie, Bulharska a Turecka. Společně absolvovali pestrý program, který připravil tým pod vedením Andrey Procházkové a Zuzany Pustinové. Z žáků se do projektu zapojili Anna Pečinková, Marie Povýšilová, Martin Klásek, Adam Fojtů, Matouš Spáčil, Josef Hanus, Štěpán Vetešník, Sofie Hričišinová, Barbora Soukupová a Antonín Kudela. Co všechno „účastníci zájezdu“ viděli a zažili? To se dozvíte na následujících řádcích.
Povidlové buchty, tisk grafický i trojrozměrný
Pondělí patřilo návštěvě školy, do níž se hosté dopravili po svých z hotelu Senimo. Po úvodním přivítání ředitelem Vladislavem Tesaříkem následovala prohlídka budovy a učeben. Poté jsme se rozdělili do tří skupin a vydali se vstříc připraveným workshopům.
Pod bedlivým dohledem Danuše Hartmannové jsme ve školní kuchyni pekli Honzovy buchty plněné povidly. Několik kousků si pak každý odnesl v zauzlovaném šátku. V knihovně jsme se s Eliškou Krahulíkovou věnovali linorytu, tedy vyřezávání uměleckých motivů do kousků linolea a jejich tisku. Uzdu kreativitě jsme popustili také v informatice, kde jsme si mohli pomocí 3D softwaru vytvořit vlastní medaili. Odborné vedení a obsluhu 3D tiskárny si vzal na starost Jan Padrta.
Druhá část programu se nesla ve znamení prezentací na téma Let’s Meet an Important Person. Týmy z jednotlivých zemí postupně představily portréty významných osobností své vlasti či regionu. Přednášet v cizím jazyce není nic jednoduchého, proto je na místě vyzdvihnout výkony těch, co se postavili před zvědavé publikum. Všichni se s nelehkým úkolem popasovali se ctí.
Fotogalerii zachycující program ve škole naleznete zde.
Za poznáním Hané
Předpověď na úterý nevěstila nic pěkného, i tak jsme se ale ráno sešli v dobré náladě. Nejprve jsme se vydali do Choliny na prohlídku tamního Hanáckého muzea a poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Následně jsme se přesunuli do Náměště na Hané, kde jsme si hned po příjezdu prohlédli nedávno zrekonstruovanou základní školu. Doslova a do písmene od sklepa až po střechu, na které se nachází i malá hvězdárna.
Po vydatném obědě jsme se posunuli k nedalekému barokního zámku. Panské sídlo vybudované v 18. století jsme měli jen pro sebe, neb oficiální turistická sezóna začíná až v dubnu. Nerušeně jsme si tak mohli prohlédnout nejen reprezentační a soukromé prostory, ale i rozsáhlou knihovnu či nádherné arcibiskupské kočáry. Jeden malý, vlastnoručně zdobený, jsme si pak odvezli zpět do Olomouce.
Fotogalerii z výletu do Choliny a Náměště na Hané naleznete zde.
Praha stověžatá
Budíky ve středu zvonily proklatě brzy, nikomu to ale příliš nevadilo. Přece jen nás čekala cesta do Prahy, během které jsme mohli spánkový deficit ještě dohnat. Hned po příjezdu se nás ujala průvodkyně. Postupně jsme se zastavili u Národního muzea, na Václavském náměstí, v Lucerně a pasáži Světozor. Přes Františkánské zahrady a malebné uličky Starého města jsme došli až k Staroměstské radnici, kde jsme zhlédli defilé apoštolů na Staroměstském orloji. Skrze Klementinum jsme pokračovali ke Karlovu mostu a na protější břeh Vltavy. Na Malostranském náměstí jsme se rozloučili a zamířili na oběd do proslulé restaurace U Glaubiců.
Posilněni jsme pokračovali na Pražský hrad a do Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Majestátní stavba brala dech, stejně jako vítr, který nad Prahu přinesl sníh s deštěm. Na zimu zalézající pod kabáty dala zapomenout snad jen duha, která se nám ukázala nad Starými zámeckými schody. Na Václavském náměstí jsme se na krátký čas rozloučili. Každá skupina se rozhodla strávit volné chvíle před odjezdem zpět na Hanou po svém. Někteří obdivovali památky, jiní vyrazili nakoupit suvenýry či zalezli do jedné z mnoha pražských kaváren.
Fotogalerii z toulek hlavním městem naleznete zde.
Olomouc v celé své kráse
Mysleli jste si, že Olomouc zůstane stranou? Chyba lávky! Poznávání krás našeho města bylo na programu až poslední den. Taková pomyslná třešnička na dortu. Začali jsme v samém centru dění, když nás v sále renesanční radnice na Horním náměstí přijal Viktor Tichák, náměstek primátora pro školství, kulturu, cestovní ruch a městské části. Na milé setkání navázala prohlídka prostor radnice okořeněná výstupem na radniční věž, ze které se nám otevřely nádherné výhledy na město i jeho okolí.
Podívejte se, co o setkání na radnici a vlastně i celé akci napsaly Olomoucké listy.
Jen co jsme sestoupili z výšin, vydali jsme se do města. Nohy nás zanesly k Sloupu Nejsvětější Trojice i olomouckému orloji či do kostelů sv. Mořice a sv. Michala. Navštívili jsme Dolní náměstí, zastavili se u secesní vily Primavesi, prošli Bezručovy sady a přes Parkánové zahrady a univerzitní knihovnu ve Zbrojnici dorazili až ke katedrále sv. Václava.
Od dómu jsme už zamířili přímo do hotelu, kde nás čekal oběd a oficiální zakončení. Předávání certifikátů o účasti si vzala na starost zástupkyně ředitele školy Hana Vyroubalová. Oficialitám bylo brzy učiněno za dost, a tak zbývalo jen rozloučení. Už teď se ale nemůžeme dočkat, až se zase setkáme, tentokráte v Polsku.
Fotogalerie z přijetí na olomoucké radnici, procházky městem a oficiálního zakončení naleznete zde.
Projekt Back in time with an old photo, který představuje historii a kulturní dědictví regionů zapojených škol prostřednictvím dobových fotografií, je financován z programu Erasmus+.